לראשונה בישראל מנוע חיפוש לימודים המאפשר לכם לדעת מה חושבים סטודנטים ובוגרים על התארים המעניינים אתכם
עמוד הבית > לימודי הנדסת תוכנה

לימודי הנדסת תוכנה

בעידן הטכנולוגי המתקדם של היום, הרבה אנשים אוהבים ללכת וללמוד כל מה שקשור לתוכנות בין אם זה מדעי המחשב או בין אם זה הנדסת תוכנה. כיום, הביקוש למהנדסי תוכנה גדל מיום ליום, כאשר עולם ההייטק הכולל גם חברות סטארט-אפ למיניהן קוסם עד מאוד לחבר'ה צעירים.
בוגרים של תואר ראשון בהנדסת תוכנה יכולים להשתלב בתעשייה אווירית או בצה"ל לדוגמא במידה והם מעדיפים את האופציות האחרונות על פני חברות הייטק ומחשבים. מבחינת השכר, הרי שמדובר בעתיד ורוד לכל אלה שבוחרים בחוג הנ"ל. מהנדס תוכנה ללא ניסיון יכול להתחיל מ-12,000 ולהגיע גם ל-15,000.
 
רקע החוג
 
הלימודים בהנדסת תוכנה נמשכים במשך ארבע שנים, כשבסופן הבוגרים מקבלים תעודת סיום B.Sc .
מטרת הלימודים היא להקנות לסטודנטים ידע על עולם הנדסת התוכנה יחד עם כלים והקניית מיומנויות עבור פיתוח תוכנות זולות, אמינות ובטוחות. כמו כן, הסטודנטים ילמדו כיצד להשתמש בטכנולוגיות מתחום מדעי המחשב וההנדסה.
בנוסף לכך, הסטודנטים ילמדו על כל מערכות ההפעלה ויבינו כיצד הן פועלות, יפענחו מבני תוכנה, ילמדו על מעגלים משולבים, רשתות, מערכות קבצים, מערכות מסד נתונים וכל מה שקשור לתחום.
 
האם זה מתאים לי ?
 
כל מי שמצא את עצמו מתאים למדעי המחשב, יכול להשתלב טוב גם בלימודי הנדסת תוכנה, כאשר שני התחומים משיקים אחד לשני.
החוג להנדסת תוכנה תואם לכל אוהבי הטכנולוגיות, אשר אוהבים להתעסק עם מעגלי תוכנה, מערכת של תוכנה, קבצים ובכלל כל דבר שקשור למילה 'תוכנה'. כמובן שלא כל אחד יכול להשתלב בתחום, כאשר יש כאלה שנועדו לרפא אנשים ויש כאלה שנועדו לתכנת מחשבים וכ"ו.
 
היתרונות של הנדסת תוכנה
 
כפי שכבר נוכחנו לדעת, העתיד של סטודנטים להנדסת תוכנה הוא ורוד. מבחינת שכר אין סיבה לדאגה, כאשר מהנדס תוכנה יכול לפרנס את עצמו באופן שהוא לא יצטרך לדאוג לעניין הכלכלי.
יתרון נוסף הוא שבהנדסת תוכנה אין רק לימודים תיאורטיים, כאשר הסטודנטים משתמשים בכלים שרכשו בספרים גם באופן מעשי.
מדובר בתחום שהולך ומתפתח מיום ליום, ומשבוע לשבוע, כך שמבחינת נושא עבודה, הרי שאין מה לדאוג. העבודות מאוד מגוונות בעולם התוכנה. ספק אם יהיה לכם משעמם בסיום הלימודים. אלא אם תחליטו שבא לכם משהו אחר במקום.
 
החסרונות של הנדסת תוכנה
 
אחד החסרונות הגדולים של החוג הוא רמת הקושי שלו. יש תחרות גדולה בין המועמדים לכניסה לתואר ראשון בהנדסת תוכנה. באופן כללי, החוג דורש ארבע יחידות מתמטיקה בציון 90 ומעלה יחד עם אנגלית באותה רמת יחידות. בנוסף, יש דרישה ל-600 לפחות במבחן הפסיכומטרי.
חסרון נוסף הוא שלמרות שהעתיד נראה ורוד עבור מהנדסי תוכנה, אין זה אומר שהם גם חסינים מפני המשברים הכלכליים שפוקדים את עולם הכלכלה.
 
מה לומדים שם ?
 
לימודי הנדסת תוכנה שנמשכים, כנאמר, ארבע שנים מתבצעים תוך כדי עבודה תיאורטית ומעשית. העבודה המעשית נערכת במעבדות שיש במוסדות האקדמיים השונים.
במהלך הלימודים הסטודנטים נפגשים עם קורסים כגון: שפות Java, C++, C, הערכה ובקרת תוכנה, מערכות מחשוב בתעשייה, תקשורת מחשבים, מבני נתונים, תחזוקה, ניתוח, בדיקה ותכנון תוכנה, מערכות ספרתיות, אינטרנט, הסבת תוכנה, מערכות אלקטרוניות, מסדי נתונים, ביואינפומטיקה, קריפטוגרפיה, מתודיקות הידור, אלגוריתמים, מיקרו ועוד.
כמו בכל חוג לימודים, גם כאן יש מבחנים (אין מה לעשות, זה חלק מהתואר), ובנוסף יש פרויקט סיום לקראת סוף תקופת הלימודים.
 
איך מתקדמים ללימודים מתקדמים ?
 
בוגרים של החוג להנדסת תוכנה יכולים להתקדם ולהמשיך לתואר שני והלאה. כמו כן, ישנם כאלו שיעדיפו ללמוד מנהל עסקים או להשלים לתעודת הוראה (אולי ירצו ללמד בעצמם את הנדסת התוכנה).
 
נשלב חוגים ונצליח
 
בתחום הנדסת תוכנה אפשר לשלב עוד תחומים הקשורים לנושא, כאשר יש מסלולים שסטודנטים בוחרים איזו סוג הנדסה לבחור.
קיים למשל מסלול תלת שנתי שאומר שהסטודנטים בו לומדים ארבע שנים ומשלבים כמה סוגי מדעים. התחומים שניתנים לבחירה במסלול זה הם: מדעי המחשב, תוכנה וחומרה, תכנון מחשבים ויישומיהם, בינה מלאכותית, תיאוריה של מדעי המחשב ועוד.
סטודנטים שלא בוחרים לשלב חוגים יכולים לבחור מסלול מסוים בתחום,  כגון: הנדסת מערכות מידע או הנדסת מחשבים, שני תחומים שמשיקים להנדסת תוכנה. בסופו של דבר, כולם עם מכנים משותפים- טכנולוגיות, מערכות מחשבים ותוכנות.
 
סיימתי עם התואר, מה עכשיו ?
 
לאחר ארבע שנים שבו עבדתם קשה כדי להגיע למטרה המיוחלת- תואר ראשון, אפשר להתחיל לבדוק את האפשרויות העומדות לרשותכם מבחינה התעסוקה.
כמובן שבראש האופציות עומדות חברות הייטק, כאשר כיום כל סטודנט של הנדסת תוכנה או מדעי מחשב חולם להיכנס לחברות הנ"ל. כפי שכבר צוין, גם כניסה לתעשייה האווירית או לצה"ל אפשרית לבוגרי החוג. בנוסף לכך, מקומות כמו אינטל, סלקום, בזק וחברות סטארט-אפ מחכות לכם.

 
שכר- עניין השכר מהווה עתיד ורוד עבור סטודנטים של הנדסת תוכנה. כנאמר, מהנדס מתחיל יכול ליהנות ממשכורת שנעה בין 12,000 לבין 15,000. במידה ותגיעו להיות ראש-צוות תוכלו ליהנות מסכום מכובד של 21,000 שיכול לגדול גם ל-31,000. עם סכומים כאלה אפשר לישון בשקט.

 
ישראל או חו"ל- בתחום זה הישראלים יכולים להיות מאושרים. אפשר למצוא חברות גדולות מחו"ל בארץ, לשם בוגרי הנדסת תוכנה יכולים להיכנס. כמו כן, ישראלים מתקבלים בברכה גם בארצות אחרות, כשמדובר בשכר שונה, אך שם לא יהיה להם את החברים מהבית והמשפחה.
הנדסת תוכנה היא עולם שמשיק למדעי המחשב, כאשר מדובר בתחום עם עתיד ורוד בעל ביקוש רב במשק. בוגרים של הנדסת תוכנה יכולים להשתלב באופן מיידי באחת מן החברות, כאשר לא חסרה עבודה בתחום הנ"ל.
 


כל הזכויות שמורות לאתר הסטודנט © 2019