לראשונה בישראל מנוע חיפוש לימודים המאפשר לכם לדעת מה חושבים סטודנטים ובוגרים על התארים המעניינים אתכם
עמוד הבית > הטכניון > לימודי ביולוגיה > ביקורת של פאני ו.

ביקורת מקיפה על:
תואר ראשון לימודי ביולוגיה הטכניון

פאני ו. 12/03/2013
סטודנט תואר ראשון לימודי ביולוגיה הטכניון
מסלול לימודים
מדוע בחרת את המסלול?
כי התחום מאוד מעניין אותי ואני מקווה למצוא עבודה שתעניין אותי בתחום גם כן.
האם היה קשה להתקבל למסלול? האם עשית מכינה?
לא עשיתי מכינה. עשיתי פסיכומטרי בלבד. לא הייתי צריכה לעשות משהו מיוחד כדי להתקבל, ציוני הבגרות והפסיכומטרי הספיקו לי.
האם אתה מרגיש שהמסלול ענה על הציפיות שלך?
ענה בצורה חלקית
למדנו הרבה מאוד דברים שלווא דווקא נחוצים לביולוג ממוצע (כמו תמטיקה ופיזיקה ברמות גבוהות אותם לא לומדים במוסדות אחרים) היה גם הרבה מאוד התעסקות בהיבט מולקולרי של הביולוגיה והרבה פחות בנושאים אחרים והתחשובה הייתה שהם גם פחות מוערכים. בנוסף ציפיתי שנלמד יותר דברים שנושקים לפיזיולוגיה של האדם ובפועל היה רק קורס יחיד בנושא.
על איזה קורס/מרצה היית ממליץ?
על הקורס "מבוא למערכות חישה" למי שמעניין אותו איך פועלים העצבים בגוף האדם (ראייה, שמיעה, חושי טעם, ריח ועוד)
על איזה קורס/מרצה לא היית ממליץ?
"מחזור התא" קורס שמתעסק בנישה ספציפת מאוד בביולוגיה, הנושא לא מעניין את רוב האנשים והפרטים הרבים מעיקים. קשה לומר שאני אזכור משהו מהקורס הזה.
מה דעתך על רמת המרצים - (מקצועיות, יחס אישי, נגישות לסטודנטים)?
7
חלק ניכר מהמרצים בפקולטה לביולוגיה בהחלט מרצים טובים הן ברמת ההוראה והן ברמת היחס האישי וההתחשבות בסטודנטים (כמובן הכל בגבולות של הטכניון). לעומת זאת בקורסים של פקולטות אחרות נתקלתי מספר גדול של מרצים המלמדים בצורה גרועה ביותר, חסרי התחשבות לחלוטין בסטודנטים ונראה כי את רובם לא מעניין אם הסטודנט יבין ויזכור משהו בסוף הקורס.
מהי רמת הלימודים בחוג - (רמת מתרגלים, שעורי עזר, תרגולים, כמות סטודנטים בהרצאה וכו')?
7
בקורסים מסויימים המתרגלים מעולים והרבה פעמים ממלאים את תפקיד המרצה כשהם מסבירים חלקים נכבדים מהתאוריה אותה היה אמור המרצה להסביר. אך עם כל הרצון של המתרגל באולם מפוצץ ביותר מ150 סטודנטים מאוד קשה לעבור בצורה טובה על כל החומר. ככלל בקורסים גדולים כמות הסטודנטים פר מתרגל עצומה (במיוחד עם יש מתרגלים טובים במיוחד) אך בקורסי בחירה קטנים יותר המתרגלים אפילו זוכרים את השמות של הסטודנטים בסוף הקורס ובאמת מעבירים את כל החומר בצורה טובה מאוד.
מה חסר לך בתואר?
יותר אפשרויות בחירה של קורסים בתחומים בהם נרצה להתמקד, יותר קורסי בחירה בשילוב עם הפקולטות השונות בטכניון (רפואה, ביו רפואה, ביוטכנולוגיה וכו')
נקודה אחת חזקה ונקודה אחת לשיפור
נקודה חזקה: מגוון הנושאים בהחלט רחב כך שמקבלים טעימה מכל מיני תחומים (גם בקורסי החובה וגם בקורסי הבחירה) כך שניתן באמת למצוא את התחום שהכי מעניין אותך.
נקודה לשיפור: זמן ללמוד, הפריסה של הקורסים שצריך לקחת לאורך התואר לא טובה ומספר הנקודות רב מידי לפרק הזמן המוקצב (רוב קורסי הבחירה הם 2 נקודות אקדמיות כך שצריך לקחת המון קורסים בשני הסמסטרים האחרונים בשילוב עם קורסי חובה שונים). כמו כן האפשרות לשפר קורסים במסלול של ביולוגיה מאוד מאוד מוגבל כיוון שהם ניתנים פעם בשנה ולרוב יתנגשו עם כל הקורסים במערכת של הסמסטר הבא בו הם ניתנים מה שגורם לכך שצריך להזיז ולדחות קורסים ולכן גם לגרור סמסטר.
לאילו עוד מוסדות ניסית להתקבל? האם יש מוסד שניסית ולא התקבלת אליו?
התקבלתי לאוניברסיטה העיברית.
קמפוס
כיצד היית מגדיר את יחס המזכירות כלפי התלמידים?
5
הכל מאוד מסורבל, כל מזכירה שולחת אותך למזכירה אחרת שמטפלת במשהו ספציפי שאחרי זה שולחת אותך בחזרה למזכירה הראשונה. המון בירוקרטיה מיותרת. בפקולטות רבות אחרות המצב הוא אחר ולרוב יש יותר הירתמות של המזכירות לעזרת הסטודנט.
האם רמת המתקנים במוסד מספקת?
8
יש ויש אבל רוב הסיפריות הגדולות מאובזרות במחשבים חדשים ובמקומות רבים ללמידה. ישנם גם מרחבים שפתוחים בפקולטות מסויימות בסופי השבוע (רק לסטודנטים מהפקולטות הללו).
מה חסר או היית שמח שיהיה?
מגורים
היכן אתה גר?
דירה שכורה – שותפים
דירה קרובה לטכניון
האם המקום בו אתה מתגורר מתאים לסטודנטים?
הדירה מאוד קרובה לטכניון ויש בקרב מקום הכל - תחבורה, סופר פאבים ומרכז מסחרי קטן.
עבודה
האם אתה עובד בזמן התואר?
כן. כל הזמן. אני עובדת במעבדת מחקר בתחום הביולוגיה.
האם אפשרי לעבוד במהלך התואר? מאיזו שנה? האם המעסיק גמיש?
תמיד אפשרי, תלוי איך מחלקים את הזמן. אני עבדתי לאורך כל התואר, זה בהחלט לא קל אבל מסתדרים. גמישות המעסיק תלויה ללא ספק במקום העבודה, בנהלים במקום העבודה וביחס המעסיק עצמו.
האם ישנה עבודה לסטודנטים באזור? מהן העבודות הנפוצות?
ישנם הרבה סטודנטים שעובדים בקמפוס במקומות שונים (אגודה, מבדות מחקר וכו') או באזורים סביב הטכניון - פאבים ומסעדות. רבים עובדים בחברות הייטק שונות או בחברות העוסקות בתחום שלהם באזור מתם והסביבה.
חיי חברה ופנאי
כיצד מבלים באזור (פאבים, קולנוע, בתי קפה, ספורט)?
יש פאב בטכניון עצמו ושני פאבים במרחק הליכה. במרחק נסיה של 20 דקות יש את אזור הבילוי העיקרי של חיפה - מרכז הכרמל ועו מגוון דברים במרחק נסיעה קצר. ספורט יש הרבה מאוד בטכניון - בריכה בחינם, חדר כושר בתשלום סימלי מאוד, יש מגוון עצום של קורסי ספורט במסגרת התואר עצמו וחוגים בתשלום בשעות הערב.
האם הקשר בין הסטודנטים טוב?
אני מניחה שכן. מן הסתם נוצרים הרבה קשרים בתוך הפקולטות עצמן ובין חברים מפקולטות שונות ובכלל...
ממשיכים הלאה
האם אתה רואה את עצמך ממשיך ללמוד כאן גם לתואר שני?
אולי בתחום שיותר קרוב לרפואה אבל בהחלט אמשיך בטכניון לתואר שני.
האם ניסית להשתלב בתחום שלמדת? האם כבר השתלבת?
כן, השתלבתי. אין לי מושג מה רמת השכר המוצעת באופן כללי אני מכירה רק אנשים מעטים שעובדים בתחום וחוץ מזה במהלך התואר אני עובדת רק במשרה חלקית ולכן השכר הוא לפי שעה. לפי מה שידוע לי בתחום הביולוגיה השכר די נמוך (יחסית לאקדמאים אחרים בתחום המדעים המדוייקים וההנדסה).
הטיפ של פאני ו.
תבדקו טוב טוב עם עצמכם אם זה מעניין אתכם ללמוד את התחום (אפשר קצת לקרוא ולהתעניין לפני שמחליטים מה ללמוד) והכי חשוב לבדוק אם אתה מסוגל ללמוד המון ולא לוותר לעצמך או לפרוש באמצע. בקיצור כדאי לוודא שזה באמת התחום שאתה רוצה לעסוק בו כל חייך כי אחרת זה לא שווה את המאמץ וההשקעה.
כל הזכויות שמורות לאתר הסטודנט © 2019