לראשונה בישראל מנוע חיפוש לימודים המאפשר לכם לדעת מה חושבים סטודנטים ובוגרים על התארים המעניינים אתכם

ביקורת מקיפה על:
תואר ראשון לימודי חינוך מיוחד (דו חוגי עם ספרות, דרמה ומבע יצירתי) המכללה האקדמית לחינוך אורנים

יפית ש. 13/11/2011
סטודנט תואר ראשון לימודי חינוך מיוחד (דו חוגי עם ספרות, דרמה ומבע יצירתי) המכללה האקדמית לחינוך אורנים
מסלול לימודים
מדוע בחרת את המסלול?
בחרתי במסלול לימודים זה היות ומאוד רציתי לעסוק עם תלמידים בעליי קשיים, כגון: פיגור שכלי, אוטיזם ולקויות למידה. אני אוהבת לעבוד עם ילדים, הן ילדים קטנים והן ילדים בוגרים. המפגש עימם מביא לי סיפוק רב. אפילו אם הצלחתי לקדם את התלמיד לספור מ-1 עד 10, מבחינתי זה עולם ומלואו.
האם היה קשה להתקבל למסלול? האם עשית מכינה?
עשיתי פסיכומטרי על מנת להתקבל למכללה. אך לאחר שסיימתי את הבחינה הפיסכומטרית, לא היה כל צורך בה יותר. תנאי הקבלה היו בעיקר לפי ציון מאוד גבוה בתעודת הבגרות. יש מסלולים במכללת אורנים שצריך ציון מסוים בתעודת בגרות על מנת להתקבל אליהם, ללא כל צורך בבחינה הפסיכומטרית.
האם אתה מרגיש שהמסלול ענה על הציפיות שלך?
ענה בצורה מלאה
מכללת אורנים מתמקדת המון בעבודה מעשית לצד התיאוריה. אחת לשבוע במהלך כל שנות הלימודים, אנו יוצאים להתנסות באחד מבתי הספר הקרובים למקום מגורינו, ושם לצד מורה מאמנת מעבירים שיעורים בכיתה. כיום, אני עושה סטאז' בהוראה, ומבינה את החשיבות של ההתנסות המעשית. הגעתי מוכנה לסטאז' מבחינת הכרות עם המערכת, גישה לתלמידים וידע רב בהעברת שיעורים והכנת מערכי שיעור מתאימים לכיתות הטרוגניות.
על איזה קורס/מרצה היית ממליץ?
רוב הקורסים בחינוך המיוחד הינם קורסי חובה. אך בשנה הנוכחית, נתנו לנו אפשרות להכנס לקורסי מחשבים אשר מלמדים אותנו לפתח יחידות לימוד במחשב לתלמידים מתקשים, לבנות אתר אנטרנט, לבנות משחקים אונליין במחשב לתלמידים שלנו במגוון רחב של מקצועות לימוד. אני מאוד ממליצה לקחת את כל הקורסים שמציעים לכם במחשבים, במיוחד לאור העובדה שכיום רוב בתי הספר עברו ללוחות חכמים, שדורשים הכרות מעמיקה עם האנטרנט.
על איזה קורס/מרצה לא היית ממליץ?
כפי שציינתי קודם לכן, בחינוך המיוחד כל הקורסים הם חובה, והם מאוד מעניינים ומעשירים על הפן המקצועי.
מה דעתך על רמת המרצים - (מקצועיות, יחס אישי, נגישות לסטודנטים)?
10
באורנים ניתן יחס אישי לכל סטודנט. ניתן לפנות למרצים בכל שאלה או בעיה העולה במהלך הלימודים או במייל של אורנים, או דרך טלפון. ניתן להפגש איתם באורנים לפגישות אישיות, והם עוזרים מעל ומעבר למצופה. כמו כן, המרצים בעלי רקע מקצועי רחב, ומאוד מקצועיים. הם מביאים דוגמאות אישיות מההתנסות האישית שלהם בבתי הספר במהלך שנות ההוראה שלהם.
מהי רמת הלימודים בחוג - (רמת מתרגלים, שעורי עזר, תרגולים, כמות סטודנטים בהרצאה וכו')?
10
אין לנו מתרגלים, אך יש מרצה לכל קורס. כאשר כמות הסטודנטים בכל קורס משתנה. לרוב אנחנו לומדים בכיתות של 20 סטודנטים ולא מעבר לכך. כך שהיחס הוא מאוד אישי.
מה חסר לך בתואר?
בתואר חסר לי עוד רקע על תלמידים בעלי לקות ראייה ועיוורים. אורנים לא שמה דגש על לקות זו, ואני חושבת שיש מקום להכניס קורס בנושא, וכן להכיר לסטודנטים של חינוך מיוחד את נושא זה מקרוב.
נקודה אחת חזקה ונקודה אחת לשיפור
נקודה חזקה: יחס אישי בין מרצים לסטודנטים. הנגישות לסטודנטים מעל ומעבר למצופה.
נקודה לשיפור: להכניס קורסים נוספים המתמקדים בלקויות נוספות הקיימות כיום בחברתנו, על מנת שנכיר נדע ונוכל לעבוד עימם בהמשך דרכינו.
לאילו עוד מוסדות ניסית להתקבל? האם יש מוסד שניסית ולא התקבלת אליו?
למכללת גורדון. אך העדפתי את מכללת אורנים בגלל שמה הטוב.
קמפוס
כיצד היית מגדיר את יחס המזכירות כלפי התלמידים?
10
המזכירה של חינוך מיוחד מאוד נחמדה. היא תמיד זמינה ואפילו ממליצה על קורסים. ניתן אפילו לפנות אלייה בבעיה דרך מייל והיא פותרת את הבעיה בתוך 24 שעות. כמו כן, כל המנהלה ומזכירות המנהלה של אורנים, וכן מדור שכר לימוד, תמיד זמינים, תמיד מוכנים לסייע בקשיים, ולא שוללים אף סטודנט גם אם קשה לו, תמיד יש פתרון לכל דבר, גם אם זה קשור לתשלום שכר הלימוד לאותה השנה.
האם רמת המתקנים במוסד מספקת?
10
ספריית אורנים מיוחדת הן בגודלה והן ביופייה. היא מספקת משאבים לימודיים רבים, כגון משאבים אלקטרוניים. כיתות הלימוד גדולות, ויש לכל סטודנט שולחן וכיסא משל עצמו. האודיטוריום גדול וחדש. יש 2 מזגנים בכל כיתה. בכל כיתה יש מחשב ומסך למצגות. החנייה גדולה ומספיקה לכלל הסטודנטים במכללה, וכן יש 3 קפיטריות גדולות: בשרית, חלבית ובית קפה.
מה חסר או היית שמח שיהיה?
מגורים
היכן אתה גר?
אצל ההורים
אני גרה בביתי בנשר עם ההורים.
האם המקום בו אתה מתגורר מתאים לסטודנטים?
התחבורה זמינה במיוחד למכללה. יש מתחם קרוב וגדול, המלא בחנויות הלבשה, הנעלה ו-3 מקורות מזון. יש לנו את היכל התרבות בנשר המהווה מקם חברתי ותרבותי גדול מאוד. כמו כן, נשר מאוד קרובה לטכניון ולאוניברסיטת חיפה, כך שאם אני צריכה להוציא חומר מהספרייה ולא יכולה להגיע לאורנים אני יכולה להגיע לאחת מהספריות הנ"ל ולהסתייע בהן.
עבודה
האם אתה עובד בזמן התואר?
במהלך 3 השנים לא עבדתי, היות ולמדתי חמישה ימים מלאים בשבוע. כרגע בשנה הרביעית אני עושה סטאז' בבית ספר "חוגים" בחיפה.
האם אפשרי לעבוד במהלך התואר? מאיזו שנה? האם המעסיק גמיש?
יש אפשרות לעבוד במהלך התואר, אך בעיקר בסופי שבוע או בלילות.
האם ישנה עבודה לסטודנטים באזור? מהן העבודות הנפוצות?
יש עבודה רבה בתוך המכללה, לדוגמא: ספרייה, אגודת הסטודנטים, פרוייקטים חברתיים וכדומה.
חיי חברה ופנאי
כיצד מבלים באזור (פאבים, קולנוע, בתי קפה, ספורט)?
הן באזור המכללה טבעון והן באזור הקרוב לו חיפה ונשר יש פאבים רבים, מסעדות, קניונים נגישים. כמו כן, בנשר פתחנו את הקאנטרי קלאב הקרוב למכללת אורנים בכ-15 דקות נסיעה וניתן להגיע מהמכללה באוטובוסא אחד בלבד, הלוך חזור.
האם הקשר בין הסטודנטים טוב?
הסטודנטים מאוד תומכים אחד בשני ותמיד יש עם מי להתייעץ.
ממשיכים הלאה
האם אתה רואה את עצמך ממשיך ללמוד כאן גם לתואר שני?
ייעוץ חינוכי.
האם ניסית להשתלב בתחום שלמדת? האם כבר השתלבת?
אני עובדת בבית ספר חוגים בחיפה. ישר כששמעו שאני באה ממכללת אורנים לא היססו לרגע לקבל אותי, כמובן ששאלו אותי לגבי הקורסים שלמדתי במהלך השנה ובאילו כיתות התנסיתי במהלך שנות לימודי. רמת המשכורת המוצעת בתור מורה מתחיל לחינוך המיוחד הין בין 37 ש"ח לשעה לבין 50 ש"ח לשעה.
הטיפ של יפית ש.
לבוא ממקום של אהבה לתת והמון סובלנות וסבלנות. לפעמים בחינוך המיוחד התלמידים מאוד קשים ולא תקבלו אהבה בתמורה, אך תמיד תזכרו שהם לא עושים לכם רע בכוונה, קשה להם וזאת הדרך שלהם להתמודד בחיים. תהיו שם בשבילם, הם צריכים אתכם.
אשמח שנציג יתקשר אלי אודות לימודי חינוך מיוחד מכללת אורנים
שם
טלפון
אימייל
עיר
מאשר את התקנון וקבלת חומר פרסומי
שלח
או התקשרו למוקד ייעוץ בכל שאלה ונשמח לעזור

072-330-1000
כל הזכויות שמורות לאתר הסטודנט © 2019