לראשונה בישראל מנוע חיפוש לימודים המאפשר לכם לדעת מה חושבים סטודנטים ובוגרים על התארים המעניינים אתכם
עמוד הבית > לימודי קלינאות תקשורת תואר ראשון

לימודי קלינאות תקשורת תואר ראשון

63 ביקורות של סטודנטים ובוגרים 5 מסלולי לימוד


מסלולים בתחום לימודי קלינאות תקשורת

אוניברסיטת תל אביב
לימודי הפרעות בתקשורת תואר ראשון  אוניברסיטת תל אביב
19 ביקורות סטודנטים 3 ביקורות בוגרים
ציון משוקלל: מה זה?
8.6
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
9
מתוך ביקורת של בוגר - תרצה צ. 23/01/2015

"למה בחרתי: מרתק ועם המון אפשרויות תעסוקה
הציפיות: מבחינתי כן, הוא מעניין אותי
רמת לימודים: רמת לימודים גבוהה, חסרים שיעורי תרגול במקצועות מסויימים
טיפ כללי: לוודא היטב שהמסלול הזה מעניין אותך כדי שיהיה שווה את ההשקעה בו"

הקריה האקדמית אונו
לימודי הפרעות בתקשורת תואר ראשון  הקריה האקדמית אונו
16 ביקורות סטודנטים 0 ביקורות בוגרים
ציון משוקלל: מה זה?
9.4
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
9
מתוך ביקורת של סטודנט - רותם א. 22/01/2015

"למה בחרתי: רצון לעסוק במקצוע טיפולי, עניין בתחומי העיסוק השונים, אפשרויות מגוונות לתעסוקה לאחר הלימודים.
הציפיות: עניין רב ויחס אישי
רמת לימודים: פרט למקרה ספציפי של חוסר במתרגלים, התמיכה לאחר ההרצאות מקיפה.
טיפ כללי: להיעזר במהלך התואר בסטודנטים משנתון קודם. מאוד מבהיר ציפיות ודרישות, ומכניס לפרופורצייה."

אוניברסיטת חיפה
לימודי הפרעות בתקשורת תואר ראשון  אוניברסיטת חיפה
10 ביקורות סטודנטים 4 ביקורות בוגרים
ציון משוקלל: מה זה?
8.7
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
9
מתוך ביקורת של בוגר - שירן א. 22/01/2015

"למה בחרתי: כדי לטפל באחרים ולעבוד עם ילדים. אולי להמשיך עסק משפחתי
הציפיות: הקורסים מאוד חופפים והיו כמה קורסים חסרי תוכן שלא חשובים לתואר בכלל. התנהלות החוג לא תואמת את ה"שם היוקרתי" שלו ולא אחראית כלל.
רמת לימודים: היו 2 מתרגלים. אחד גרוע מאוד ואחד מעולה. מבחינת כמות הסטודנטים, כל הקורסים שלנו (ךמעט 1) הם רק של הכיתה שלנו. אנחנו 54 ובד"כ בכל שיעור אנחנו עד 50 איש.
טיפ כללי: צריכים להבין שהעבודה בסוף היא לא רק טיפולי דיבור אלא גם התאמת מכשירי שמיעה. צריך להסתכל על הסיליבוס ולראות שבאמת מתחברים לרב הקורסים."

אוניברסיטת אריאל
לימודי הפרעות בתקשורת תואר ראשון  אוניברסיטת אריאל
8 ביקורות סטודנטים 0 ביקורות בוגרים
ציון משוקלל: מה זה?
9
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
9
מתוך ביקורת של סטודנט - שילה פ. 05/12/2011

"למה בחרתי: עבדתי שנתיים בתחום החינוך המיוחד וידעתי שאני רוצה להמשיך לעבוד עם האוכלוסייה וחיבתי לתחומי הטיפול והרפואה הביאה אותי למקצוע פרא-רפואי. בסופו של דבר החלטתי שהאוכלוסיה שהכי מושכת אותי היא הרצף האוטיסטי, כך שקלינאות תקשורת הוא המקצוע המתבקש.
הציפיות: בארץ לימודי קלינאות תקשורת כוללים גם את הפן השפתי-תקשורתי וגם את הפן האודיולוגי (בדיקות שמיעה) (לעומת בארה"ב, למשל, שם בוחרים מראש תחום התמחות). בתור אחת שידעה מראש שהכיוון שלה הוא עבודה שפתית-תקשורתית, המעמסה שנוצרה מלימוד שני נושאים שאחד מהם לא ממש מעניין אותי דיי מבאסת.
רמת לימודים: כיתה של 40 סטודנטים באופן קבוע, המערכת קבועה מראש ולא ניתנת לשינוי אישי. ברוב הקורסים הרמה גבוהה והדרישה עולה עם כל סמסטר שעובר. בתור כיתה המורכבת כמעט ורק מבנות, רמת הלחץ וההיסטריה בכיתה גואה לעתים ואז הרמה יורדת באופן דרסטי, כיוון שהבנות גוררות את המר
טיפ כללי: לדעת למה נכנסים ושזו התשוקה שלך, אחרת זו סתם קריעה של שלוש וחצי שנים וחבל, זו עבודה קשה."

מכללת הדסה ירושלים
לימודי הפרעות בתקשורת תואר ראשון  מכללת הדסה
1 ביקורות סטודנטים 0 ביקורות בוגרים
ציון משוקלל: מה זה?
8.5
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
7
מתוך ביקורת של סטודנט - חנה 21/01/2015

"למה בחרתי: 1.אני מאוד רוצה לעזור לאנשים 2.אני מאוד אוהבת את תחום השפה והדיבור 3.אני מתעניינת בתחומים פרא-רפואיים
הציפיות: אני רק בשנה הראשונה. למרות שיש מקצועות רבים כלליים שפחות נוגעים בתחומי העניין שלי, הלימודים ברובם מעניינים, וכן אני בטוחה שבהמשך הם יהיו יותר ספציפיים ומותאמים למקצוע.
רמת לימודים: יש תרגול רק בסטטיסטיקה. כמות הסטודנטים ממש מעולה. בתחילה הרגשתי שזרקו למים עמוקים מדי, אך זה משתפר עם הזמן.
טיפ כללי: רק אם אתה באמת רוצה את זה - רוץ על זה. ותהיה מוכן להשקעה ולימוד רציני, אקדמיה זה לא צחוק. יש הנאה. יש סיפוק. תהיינה תוצאות. בהצלחה!!"

לימודי קלינאות תקשורת

קלינאות תקשורת הוא קודם כל מקצוע, שבו נרתמים לעזור לזולת. מדובר בלימודים העוסקים בתהליכים תקינים ובלתי תקינים של שפה, דיבור, שמיעה ותקשורת.  הארגון האמריקאי לדיבור, שפה ושמיעה (ASHA) דיווח, שהמקצוע קלינאות תקשורת דורג במקום ה-11 ברשימת החמישים המקצועות המבוקשים ביותר בארה"ב. בארץ יש ביקוש רב למקצוע, הן בשל חשיבותו בהתפתחות ושיקום האדם והן משום היותו רב תחומי ומגוון.

רקע החוג

לימודי קלינאות תקשורת נמשכים בין שלוש לשלוש וחצי שנים, כשהבוגרים מקבלים תעודת סיום BA.
מטרת הלימודים הללו היא לשאוף להקנות לסטודנטים מידע תיאורטי, קליני ומעשי בהיבטים שונים של קשיי הדיבור, השפה ושמיעה. ניתן למצוא בין ההיבטים הנ"ל היבטים כמו: פיזיולוגיים, נוירולוגיים, קוגניטיביים, רגשיים, חברתיים, פסיכולוגיים ועוד. החוג שם דגש רב על תחום הפרעות בתקשורת על מניעה. בסיום הלימודים יהיה לבוגרים את הכלים והמיומנויות שיאפשרו להם לפתח תוכניות מגוונות בתחום הרפואה המונעת כמו: תוכנית למניעת צרידות בקרב אוכלוסיות בסיכון (מרצים, מורים, יועצים, זמרים וכדומה), תוכנית למניעת נזקי שמיעה עקב רעש וכ'ו.

האם זה מתאים לי ?

מדובר במקצוע שלפני הכל הוא שליחות כמו כל תחומי הפרא רפואיים עם כל מה שנלווה לכך. נדרש להיות חברותי וכן בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה, שכן יש צורך לעבוד עם קהל יעד של ילדים עד מבוגרים. קלינאי תקשורת יעזור לזולת בשיפור יכולת ההבנה, דיבור, שמיעה, ריכוז ועוד.

היתרונות של לימודי קלינאות תקשורת

קודם כל, עבודה בתור קלינאי תקשורת מספקת סיפוק אדיר לכל אלה שבוחרים בתחום זה. אין תחליף לתחושה שמרגישים לאחר שעוזרים למטופלים בבעיותיהם בין אם זה בשמיעה ובין אם זה בריכוז וכדומה. לא צריך גם לציין שמשפחתו של המטופל מודה למטפלים על השיפור באורח חייהם. כפי שכבר נאמר, מדובר במקצוע רב-תחומי, כלומר בסיום הלימודים, הבוגרים לא צריכים לדאוג על נושא העבודה, בזמן שקיימת עבורם קשת רחבה של משרות מגוונות. מהבחינה של קריירה, הסטודנטים הבוחרים בקלינאות תקשורת, יכולים להיות רגועים. במקביל ללימודים התיאורטיים, זוכים התלמידים גם להתנסות מעשית בבתי חולים, בתי ספר מיוחדים ובמוסדות שיקום. הדבר מהווה יתרון עבור הלומדים, כאשר עבודה פרקטית מכינה את הסטודנטים לעבודה שמחכה להם בתום הלימודים.

החסרונות של לימודי קלינאות תקשורת

אחד החסרונות שקיימים בלימודי קלינאות תקשורת הוא שהחוג מצוי רק במספר מועט של מוסדות אקדמיים. המוסדות האקדמיים, שבהם ניתן ללמוד לתואר ראשון בקלינאות תקשורת הם: אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת חיפה, מכללת הדסה ירושלים, מכללת קריית אונו ובמכללת אריאל. חסרון נוסף שניתן למצוא במקצוע קלינאות תקשורת הוא שמדובר בעבודה לא פשוטה, כי בסופו של דבר לא כל אחד יכול להסתדר הן עם ילדים ובני נוער והן עם מבוגרים. מדובר במקצוע שמצריך הרבה סבלנות, כאשר במידה ונשברים כעבור כמה זמן עקב אי שיתוף פעולה, הרי שישנם אנשים שגם מחליפים מקצוע בסופו של דבר.
תנאי הקבלה ללימודי קלינאות תקשורת הינם קשים, כאשר באופן כללי דורשים ציון פסיכומטרי 650 ומעלה. בנוסף לכך, יש דרישה לציון 100ומעלה באנגלית בבחינה הפסיכומטרית. מכאן נובע, שמדובר בלימודים לא קלים, בזמן שהסטודנטים נדרשים להשקיע שעות רבות של ישיבה על החומר שלמדו בכיתות.

מה לומדים שם ?

בתקופת הלימודים ישנם קורסים רבים ומגוונים שמתרפסים על שלוש שנות הלימוד (או שלוש וחצי שנים- תלוי היכן לומדים). להלן כמה מהקורסים שתפגשו במהלך הלימודים: אודיולוגיה בסיסית, אנטומיה, מבוא לעיבוד נתונים, מבוא לפסיכולוגיה, נוירו אנטומיה, פונטיקה חיתוכית, אקוסטיקה במדעי השמיעה והדיבור, פסיכולוגיה התפתחותית, מבוא למדעי החיים, מבוא לבלשנות, פיזיולוגיה בסיסית, רפואת ילדים, הפרעות בשטף הדיבור, הפרעות שפה אצל ילדים, פיזיולוגיה של מערכת השמיעה, תקשורת תומכת וחליפית, קריאה וכתיבה מודרכת, הפרעות בליעה, מכשירי שמיעה, מחלות א.א.ג, פסיכואקוסטיקה, ביצוע הדיבור באוכלוסייה לקוית שמיעה, הפרעות שפה ודיבור נוירוגניות במבוגרים, הפרעות קול, שיקום שמיעה, סטמטולוגיה, יחסי מטפל-מטופל, אתיקה ומשפט בהפרעות בתקשורת, רעש והשפעתו על האדם ועוד. בלימודים הסטודנטים לומדים גם הוראה קלינית תחת הדרכה. ההוראה הקלינית מקנה ללומדים מיומנויות קליניות והכרת שיטות אבחון וטיפול תוך התנסות פעילה בכל תחומי ההפרעות בתקשורת.

איך מתקדמים ללימודים מתקדמים ?

בוגרי תואר ראשון בקלינאות תקשורת המעוניינים להעמיק את ידיעותיהם בתחום, הרי ימשיכו לתואר שני. מטרת לימודי התואר השני היא להכשיר חוקרים בתחומי מדעי השמיעה, שפה ודיבור. הלימודים הנ"ל מרחיבים את הידע התיאורטי והקליני בתחומי המקצוע השונים, ובכך הבוגרים יהפכו לאנשי מקצוע בכירים ומומחים.

נשלב חוגים ונצליח

לימודי קלינאות תקשורת הינם לימודים במסלול חד-חוגי, כאשר כפי שראינו, ישנם לא מעט קורסים במהלך התואר. ניתן למצוא בין החומר הנלמד תחומים שונים כמו: פיזיולוגיה, פסיכולוגיה, אנטומיה, אתיקה ומשפט, מדעי החיים, סטטיסטיקה, התנהגות ארגונית, פיזיקה וכדומה.

סיימתי עם התואר, מה עכשיו ?

הרגע המיוחל אליו חיכיתם במשך זמן רב הגיע סוף כל סוף. כעת, בואו נראה באילו תחומים תוכלו להשתלב בשוק העבודה: בתחום הקליני, מחקר, הוראה, הדרכה ובכל הנושאים הנוגעים להפרעות בתקשורת- ליקויי שפה, ליקויי שמיעה, ליקויי למידה, דיבור ובליעה. להלן מקומות העבודה האפשריים: בתי חולים, קופות חולים ומרפאות, מסגרת החינוך הרגיל ומסגרת החינוך המיוחד, עמותות כמו: אלי"ן ואקי"ם ומסגרות פרטיות.
שכר- בוגרי תואר ראשון בקלינאות תקשורת מרוויחים בממוצע משכורת נע בין 3,500 ל-4,000. משכורת ממוצעת של מרפאים בעיסוק בשרות המדינה הוא בין 7,000 ל-7,500. שכר קלינאים במגזר הפרטי גבוה יותר משכרם של קלינאי תקשורת העובדים במשרד החינוך.
ישראל או חו"ל- כפי שכבר נאמר, תחום הקלינאות תקשורת מאוד מבוקש בארה"ב, כאשר סטודנטים ישראליים מנסים להתקבל למוסדות אקדמיים שם או בארצות אחרות באירופה. במידה והחבר'ה הישראליים לומדים כאן בארץ, אז יש חלק שמנסים להתקבל לעבודה בארה"ב. כמובן, שבמידה והחבר'ה הצעירים מחליטים ללמוד בחו"ל, אז הם עושים קודם כל השוואה בין המוסדות השונים, ואף בודקים שיש להם את התקציב הדרוש.

אשמח שיחזרו אלי עם פרטים בנוגע ללימודי קלינאות תקשורת
שם
טלפון
אימייל
עיר
מאשר את התקנון וקבלת חומר פרסומי
שלח
או התקשרו למוקד ייעוץ בכל שאלה ונשמח לעזור

072-330-1000
כל הזכויות שמורות לאתר הסטודנט © 2019