לראשונה בישראל מנוע חיפוש לימודים המאפשר לכם לדעת מה חושבים סטודנטים ובוגרים על התארים המעניינים אתכם
עמוד הבית > לימודי ארכיאולוגיה תואר ראשון

לימודי ארכיאולוגיה תואר ראשון

44 ביקורות של סטודנטים ובוגרים 11 מסלולי לימודמסלולים בתחום לימודי ארכיאולוגיה

ציון משוקלל: מה זה?
8.8
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
9
מתוך ביקורת של בוגר - תהילה ג. 22/02/2013

"למה בחרתי: כי התחום עניין אותי מאוד, וזו גם המגמה שעשיתי בתיכון.
הציפיות: אני נהנית מכל רגע!
רמת לימודים: לא ממש צריך תרגולים וכל מיני דברים כאלה בלימודי ארץ ישראל...
טיפ כללי: לקרוא מאמרים לאורך כל השנה כדי לא להתקע עם הכל לפני המבחן..."

המכללה האקדמית כנרת
לימודי ארץ ישראל תואר ראשון  מכללת כנרת
8 ביקורות סטודנטים 2 ביקורות בוגרים
ציון משוקלל: מה זה?
9
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
9
מתוך ביקורת של בוגר - עתליה 15/12/2011

"למה בחרתי: תמיד היה לי עניין רב בהיסטוריה והארכיאולוגיה של ארץ ישראל. זה משהו שתמי רציתי להעמיק בו.
הציפיות: המסלול ענה על הצפיות כמעט בצורה מושלמת, ישנו רק חור שחור אחד בהיסטוריה של ארץ ישראל והוא התקופה הצלבנית. ישנם קורסים שהם נחשבים "כלליים" שנוגעים בהיסטוריה של ארץ ישראל. אני חושבת שצריך לפתוח אותם רק לתלמידי המחלקה ולהעמיק בהם. לפעמים הייתי מרגישה חוסר סיפוק- אם רצון לדעת עוד ובמהלך התואר לא תמיד יש זמן לתחביבים. מה גם שהייתי רוצה לשמוע את הדברים לאחר עיבוד של המרצה.
רמת לימודים: חוץ מנושא הצלבנים , ואולי גם קצת מחסור בעת החדשה, התואר מספק בהחלט.
טיפ כללי: תבואו ללמוד!!!, זו תקופה מאוד יפה בחיים , תקופה של פריחה וחידוש- נצלו אותה. אם אין לכם מספיק כסף"

אוניברסיטת בן גוריון
לימודי ארכיאולוגיה תואר ראשון  אוניברסיטת בן גוריון
6 ביקורות סטודנטים 1 ביקורות בוגרים
ציון משוקלל: מה זה?
8.6
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
7
מתוך ביקורת של בוגר - צור נ. 07/11/2011

"למה בחרתי: רציתי ללמוד מקצוע שיעניין אותי ואני אהנה בלימודים ובעבודה עצמה גם כן
הציפיות: למדתי ונהנתי, התקדמתי בתחום האקדמאי ומחוצה לו.
רמת לימודים: התואר ענה על מרבית הציפיות שלי. בדיעבד, הייתי רוצה שיהיו לי יותר אופציות להרחבה של הידע הנלמד.
טיפ כללי: ללכת ללמוד מה שאוהבים. ככה נהנים מהלימודים, מצליחים בהם וככה ההצלחה תימשך מעבר לתואר."

המכללה האקדמית כנרת
לימודי ארץ ישראל - רב תחומי תואר ראשון  מכללת כנרת
4 ביקורות סטודנטים 0 ביקורות בוגרים
ציון משוקלל: מה זה?
9
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
9
מתוך ביקורת של סטודנט - שי פ. 13/12/2011

"למה בחרתי: בס"ד בזכות החיבור לארץ והחיבור לתחום החינוך
הציפיות: מפני שהייתי שמח יותר ללמוד על עם ישראל
רמת לימודים: מקצועיות - רמת האקדמי'ה ושיטתה - נמוכה, לא המרצים אלא אופן הלימוד .
טיפ כללי: לקצר את הלימודים לשנתיים .ליישב את הדעת בטרם הרישום-אין הכרח בתואר אקדמי לפני שמחליטים על הרצון להיות ...(מורה,רופא וכו...)"

ציון משוקלל: מה זה?
8.9
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
9
מתוך ביקורת של בוגר - כריסטינה ר. 21/08/2011

"למה בחרתי: בספונטניות....נרשמתי לתואר של "חקר התודעה" המשלב ביולוגיה עם פילוסופיה...אחרי כמה שיעורים בביולוגיה הבנתי שזה לא אני.רציתי להשאיר פילוסופיה אז חיפשתי עוד משהו דו חוגי לקחת עם זה ...ממש רציתי סוציולוגיה-אנתרופולוגיה אבל ההרשמה כבר היתה סגורה אז מצאתי את עצמי בארכאולוגיה...ושם גם מצאתי את מקומי. אני ממש שמחה שככה זה קרה ואני מאוד נהנית ללמוד את זה
הציפיות: אני מאוד נהנית ללמוד את זה ...וזה מה שחשוב לי שיהיה לי עניין במה שאני עושה ...וגם בחוג הזה ספציפית יש אנשים מדהימים ,המרצים שלי מעולים ומאד נחמדים(זה חשוב) המזכירות מתחשבת ...זה חוג שיוצאים בו גם לטיולים וחפירות בשטח ככה שיש גם גיבוש ופעילות..
רמת לימודים: בחוג הזה אין כ"כ צורך בתרגולים...אבל אם כן יש צורך בעזרה כלשהי מקבלים אותה...כל קורס זה שונה מבחינת כמות התלמידים ...יש שיעורים של כ30-40 בכיתה ויש שיעורים של כ10 או פחות
טיפ כללי: לא לקחת פרוסמינריון על פרהיסטוריה אם לא עשיתם קורס מבוא לפרהיסטוריה או רק כי זה נשמע לכם מגניב"

אוניברסיטת חיפה
לימודי ארכיאולוגיה תואר ראשון  אוניברסיטת חיפה
0 ביקורות סטודנטים 1 ביקורות בוגרים
ציון משוקלל: מה זה?
9.6
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
9
מתוך ביקורת של בוגר - אינה א. 26/05/2011

"למה בחרתי: כי הנושא מאד ריתק ועניין אותי
הציפיות: הלימודים היו מלאי ענין ומרתקים
רמת לימודים: הלימודים היו מאד מעניינים ושילבו סיורים וחפירות
טיפ כללי: תלמדו כי זה מעניין, ורק אם יש לכם גב כלכלי חזק. אם אין לכם- עברו למקצוע מכניס יותר שיש לו ביקוש."

ציון משוקלל: מה זה?
8.9
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
10
מתוך ביקורת של סטודנט - אלה י. 17/07/2011

"למה בחרתי: התואר שבחרתי מעניין אותי ואני מעוניינת לעסוק בו ולהועיל בתחום.
הציפיות: לא ציפיתי שיהיה הבדל כה ניכר בין התואר הנלמד באחוה לעומת התואר הנלמד בבן גוריון, לו ידעתי שעלי לקחת חטיבה נוספת ושלא אוכל לבחור את מסלול ההתמחות שלי, הייתי מתחילה את התואר בבן גוריון, גם שם יכולתי להתקבל לפי הנתונים שלי.
רמת לימודים: המתרגלים הם בעצם מתרגל אחד. והוא טוב וענייני.
טיפ כללי: אנא מכם תלמדו כל מקצוע שהוא רק אם נפשכם חשקה בו. כל מי שלא מתעניין בתחום, זה ניכר בו, הוא מעכב את ההתקדמות ברמה של שאר הסטודנטים, ויוצר רושם רע על התחום כולו."

ציון משוקלל: מה זה?
9.3
שביעות רצון מרמת הלימודים: מה זה?
8
מתוך ביקורת של סטודנט - אורטל ל. 27/06/2011

"למה בחרתי: כיוון שהנושא מעניין אותי מאז היותי ילדה.
הציפיות: מסלול מצויין, למי שאוהב את הנושא. מאוד מעניין. כיוון שהמחלקה קטנה יש המון יחס אישי מהמרצים והמנהלה.
רמת לימודים: רמת לימודים גבוהה סה"כ. אבל אין תירגולים (או שיעורי עזר מכל סוג), כי אין תקציב למחלקה. כמות הסטודנטים מצחיקה ממש, משהו כמו 8 אנשים בשיעור... חבל, אבל יש לזה המון יתרונות לאלה שכן באים.
טיפ כללי: בהחלט מסלול מומלץ, אבל מומלץ לקחת עם משהו ממחלקה אחרת (לא ארכיאולוגיה, שזו למעשה אותה מחלקה), לפי בחירתכם... מניסיון, הרבה פרשו מהמסלול המשלב את שניהם והותירו רק אחד מהם (עם מח' אחרת). אל תבנו על עבודה שהיא לא הוראה / שתמשיכו לתואר שני ואז בהחלט מחקר בא בחשבון. כדאי לקחת בתור ה"צד הכיפי" (דו-מחלקתי) עם מח' שנותנת מקצוע ביד, אחרת קצת תתבאסו בסוף התואר להבין שאין לכם פרקטית מה לעשות איתו מלבד הוראה (מוצא נחמד, אבל יחיד)."

לא קיימות ביקורות על התואר. סיימת את המסלול? לומד בו כרגע - ספר לנו וזכה באייפד 2

א. ארכאולוגיה התחום עוסק בהקניית מושגי יסוד במחקר ארכאולוגי ובהקניית ידע על תרבויות העולם העתיק, תוך שימת דגש על התרבויות הקדומות בארץ. בתחום שלושה מדורים: מדור לארכאולוגיה פרהיסטורית, מדור לארכאולוגיה מקראית ומדור לארכאולוגיה קלאסית-ביזאנטית, בו קיים מדור משנה לארכאולוגיה מוסלמית. מבנה..

לא קיימות ביקורות על התואר. סיימת את המסלול? לומד בו כרגע - ספר לנו וזכה באייפד 2

הלימודים בחוג מתמקדים בתהליכי עיצובו של המזה"ת, בעיקר במאה ה-20 ובראשית המאה ה-21. תוכנית הלימודים כוללת קורסים עדכניים במגוון הדיסציפלינות: היסטוריה, סוציולוגיה, כלכלה, מדע המדינה, גיאוגרפיה, השפה הערבית ותרבויותיה, דת, אומנות ותקשורת. הלימודים בחוג מעניקים: * היכרות עמוקה עם המזרח..

לא קיימות ביקורות על התואר. סיימת את המסלול? לומד בו כרגע - ספר לנו וזכה באייפד 2

המועצה להשכלה גבוהה בחרה במכללה האקדמית גליל מערבי להיות המוסד האקדמי הראשון בישראל אשר יעניק תואר חדש בישראל - לימודי שימור המורשת של מבנים ואתרים. תכנית הלימודים מכשירה אנשי מקצוע בתחום שימור המורשת של אתרים ומבנים, עם עדיפות להתמחות במבנים ובאתרים היסטוריים וארכיאולוגיים בישראל. לימודי..

לימודי ארכיאולוגיה

ארכיאולוגיה (ביוונית- תורת לימוד העתיק) חוקרת את התרבות האנושית באמצעות ראיות היסטוריות- אדריכלות, חפצים, שרידי אנשים, חיות או צמחים. לימודי ארכיאולוגיה לתואר ראשון יתנו לכם מידע על ההיסטוריה האנושית, אקולוגיה, התנהגות אנושית תוך השמת דגש על תקופות היסטוריות.
 
רקע החוג
 
לימודי ארכיאולוגיה נמשכים שלוש שנים, כשבסיומן מקבלים הבוגרים תעודת סיום BA.
לימודים אלו מקנים מושגי יסוד במחקר ארכיאולוגי ובהקניית ידע על התרבויות של העולם העתיק, כאשר חוגי ארכיאולוגיה בישראל שמים, מן הסתם, דגש על התרבויות הקדומות בארץ-ישראל. בנוסף, הסטודנטים מקבלים ידע על האגן המזרחי של הים התיכון ועל תרבויות שכנות קדומות.
הלימודים מתחלקים לשלושה תחומים: 1. ארכיאולוגיה פרהיסטורית- עוסק בתולדות האדם מראשית הופעתו בעולם ועד לראשית התיישבות הקבע. 2. ארכיאולוגיה מקראית- עוסק בתרבויות הקדומות של ארץ ישראל החל בתקופה הנאוליתית ועד לתקופה ההלניסטית, על רקע תרבויות המזרח הקדמון והעולם האגאי, תוך התייחסות למחקר היסטוריה של אותה תקופה. 3. ארכיאולוגיה קלאסית-ביזאנטית, כשבתחום זה יש תחום משנה לארכיאולוגיה מוסלמית- למידה על הארכיאולוגיה והאמנות של יוון, רומי, ביזנטיון, והעולם המוסלמי. כמו כן, לומדים על השרידים מתקופות אלה בארץ-ישראל.
 
האם זה מתאים לי ?
 
לימודי ארכיאולוגיה מותאמים לאנשים בעלי משיכה למחקרים היסטוריים. בנוסף לכך, מדובר בלימודים שחוקרים תרבויות שונות, חפירות לשם מציאת ראיות היסטוריות. כמו כן, נעשית הכשרה הן לעבודה בשדה והן למחקר במוזיאונים השונים.
 
היתרונות של לימודי ארכיאולוגיה
 
הייחוד של ארכיאולוגיה הוא בזה שהינה שדה המחקר היחיד המתמקד באיסוף ופירוש מידע על העבר הפרהיסטורי, כאשר במקביל היא תורמת להבנת החברה האנושית. מהמבחינה שלנו, הרי שמדובר בתחום שדרכו ניתן לגלות אילו תרבויות שונות ומגוונות השפיעו ועיצבו את הארץ. כמו כן, לומדים על דתות שונות, מגדר, קורות ערים, ישובים וחבלי ארץ, חי וצומח של ארץ ישראל.
מדובר לא רק בלימודים עיוניים, אלא גם במעשיים, כאשר הסטודנטים מקבלים סיורים במהלך השנה, בהם אלה יוצאים לחפירות על מנת לפענח מקורות היסטוריים שונים. באמצעות חפירות אלו, הסטודנטים לומדים ומגלים שרידים שונים העוזרים להבין אירועים שקרו במהלך ההיסטוריה (רק תיזהרו במידה ותתקלו באדם הקדמון).
בנוסף, הסטודנטים מקבלים ידע לא רק בארכיאולוגיה, אלא גם במדעים נוספים כגון: כימיה וגיאוגרפיה. מדעים אלו נלמדים על מנת שהארכיאולוגים לעתיד יקבלו כלים נוספים לעבודה שלהם בחפירות.
 
החסרונות של לימודי ארכיאולוגיה
 
החיסרון הבולט הוא שמדובר בתחום שלא מכניס הרבה כסף כמו מקצועות אחרים. עד היום, אם להיות כנים, אף אחד לא הצליח להיות מסודר רק בזכות חפירות ארכיאולוגיות (אלא אם כן הוא היה משה דיין). אמנם, קיימות עבודות בתחום, אך לא באמת מספקות מבחינת השכר.
 
מה לומדים שם ?
 
במהלך תקופת הלימודים, לומדים הסטודנטים חומר רב על ארכיאולוגיה. בואו נראה חלק מהקורסים הנלמדים: מבוא לארכיאולוגיה פרהיסטורית, מבוא לארכיאולוגיה של תקופת בית שני, המשנה והתלמוד, מבוא למדעי הארכיאולוגיה, יסודות הגיאוגרפיה ההיסטורית, יסודות הגיאוגרפיה הפיסית, יסודות הגיאומורפולוגיה, בוטניקה ארכיאולוגית, ארכיאולוגיה של השדה, קרמיקה קדומה או הלניסטית/ רומית, תרבות חומרית, חברה ואידיאולוגיה, חפירות נבחרות, נומיסמאטיקה או פליאוגרפיה. בנוסף, סטודנטים יכולים לבחור חלק מהקורסים הבאים: שיטות תיארוך וכרונולוגיה, פחמן 14 ואיזוטופים קוסמו גנים, שימושי איזוטופים יציבים בארכיאולוגיה, ראשית החקלאות, תרבות ומזון, תהליכי היוצרות אתרים, ארכיאולוגיה ניסויית ועוד. ישנה אופציה לסטודנטים במהלך הלימודים להוציא 'תעודת חופר', כאשר את המהלך הנ"ל יצטרכו לברר מול המוסד האקדמי בו הם לומדים.
 
איך מתקדמים ללימודים מתקדמים ?
 
בוגרי תואר ראשון בלימודי ארכיאולוגיה יוכלו להתקדם לתואר שני בתחום על מנת להפוך לחוקרים, כאשר יבחרו במסלול מחקרי או שיש להם גם את האופציה לבחור במסלול יישומי. ישנם סטודנטים, שיכולים גם להמשיך לכיוון הוראה בארכיאולוגיה כדי להפוך למרצים בתחום.
 
נשלב חוגים ונצליח
 
לימודי ארכיאולוגיה יכולים להשתלב עם כמה תחומים הקשורים אליהם: שילוב אחד הוא עם מדעי החברה, בזמן שיש דגש על סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. סטודנטים ילמדו גם על החברה האנושית ובמקביל ילמדו על התרבויותיה בתקופות השונות.
שילוב נוסף הוא ארכיאולוגיה יחד עם מדעי הרוח (היסטוריה ובלשנות)- סטודנטים יוכלו ללמוד גם לחקור את ההיסטוריה ובנוסף לקבל ידע על שפות מרחבי העולם. מדובר בשילוב של שני שלושה תחומים שמשיקים ביניהם. ישנה גם אפשרות לשלב את ארכיאולוגיה יחד עם מדעי הטבע (ביולוגיה, גנטיקה וכ'ו). קיימת גם אופציה לבחור בחוגים שמשלימים את הארכיאולוגיה כגון: פלאונתולוגיה (המחקר של החיים הפרהיסטוריים), הכוללת פלאוזואולוגיה ופלאובוטניה, גיאוגרפיה, גיאולוגיה , אתנוגרפיה, לימודים קלאסיים ועוד.
 
 
סיימתי עם התואר, מה עכשיו ?
 
בתום לימודי ארכיאולוגיה, יוכלו הבוגרים לבחור אחת מן האפשרויות הבאות לעיסוק:מכוני מחקר, הוראה במוסדות חינוך, עבודה במוזיאונים , ארכיונים, תיירות, אוצרות, עבודה באתרים היסטוריים וארכיאולוגיים ועוד.
שכר- בוגרי הלימודים שבוחרים לעבוד בחפירות ארכיאולוגיות ואף מגיעים לניהול צוותים בתחום, יכולים לקבל משכורת שנעה סביב ה-10,000. אלו שעובדים בארכיונים, מקבלים 5,000 ומעלה. אין ספק שהכסף הגדול, אם רוצים להתפרנס מהתחום, נמצא בהוראה, שכן מרצים מרוויחים יותר.
 
ישראל או חו"ל - סטודנטים בחוג לארכיאולוגיה בדרך כלל לא טסים לארצות אחרות כדי ללמוד את התחום. כמו כן, לימודים אלו קשורים גם לארץ ישראל, כך שבסופו של דבר הכי טוב ללמוד כאן. חלק מהבוגרים, יכולים לעבוד בחו"ל על מנת למצוא מקורות היסטוריים של עמים שונים בהיסטוריה ובנוסף, לעבוד במוזיאונים ברחבי העולם.
 
לימודי ארכיאולוגיה בהחלט מרתקים ונותנים את כל המידע הדרוש להבנת התרבות האנושית, ההתנהגות וכ'ו. מדובר בלימודים מגוונים ועשירים בידע. אמנם כפי שנאמר לא ניתן באמת להרוויח מיליונים במקצוע הנ"ל, אך כל מי שאוהב לחקור את ההיסטוריה, בהחלט ייהנה בלימודים הללו.

אשמח שיחזרו אלי עם פרטים בנוגע ללימודי ארכיאולוגיה
שם
טלפון
אימייל
עיר
מאשר את התקנון וקבלת חומר פרסומי
שלח
או התקשרו למוקד ייעוץ בכל שאלה ונשמח לעזור

072-330-1000
כל הזכויות שמורות לאתר הסטודנט © 2019